- Mit gondol, mennyire kiszámítható most, 2024 végén az ipari ingatlanok piaca, hogyan tudnak tervezni?
- Mint minden más piaci szereplő, mi is ki vagyunk téve a gazdaság ciklikusságának. Éberen figyeljük az elemzéseket és monitorozzuk piacainkat a kereslet-kínálat és az árazás szempontjából. Az előrejelzések egyelőre óvatosságra intenek, de 2025 második felében már várunk erősödést, ami itthon valószínűleg 2026-ban érezteti majd hatását. Ügyfeleink működése stabil, tevékenységük diverz, amely segített abban, hogy idén is minden szerződésünket sikeresen megújítsuk. Portfóliónkat szerencsésen elkerülték a nagyobb méretbeli csökkenések, ügyfeleink kiszámíthatóan működnek.
- A legutóbbi új Prologis épület avatásán - talán Szigetszentmiklóson - az hangzott el, hogy az új fejlesztések terén továbbra is az M0 környéke dominál. Ez változott? Mi most az első számú fejlesztési terület?
- Az M0-s környéke a budapesti piac vonatkozásában domináns, ez az infrastrukturális adottságai miatt nem fog változni. Viszont ami megfigyelhető, hogy kevésbé telített mikrolokációk alakultak ki az elmúlt években, tehát a budapesti piac határa egyre kijjebb tolódik. Számunkra továbbra is a szigetszentmiklósi Prologis Park Budapest-Sziget II a prioritás fejlesztéseink tekintetében. Jelenleg a spekulatív fejlesztések háttérbe szorulnak az igényekre történő fejlesztésekkel szemben, amit mi jól tudunk kezelni, hiszen a minőséget helyezzük előtérbe a mennyiséggel szemben. Ez az időszak tökéletes táptalajt biztosít ahhoz, hogy meglévő 671,000 nm-es portfóliónkat felkészítsük a jövőbeli kihívásokra.
- Említette, hogy az ügyfeleik tevékenysége diverz. És mi a helyzet a bérlői mix vonatkozásában? Kik most a legfontosabb ügyfelek? Gyártók, webáruházak, autóalkatrész-beszállítók?
- Bérlői mixünk változatlan; ügyfeleink 60%-a klasszikus logisztikai szolgáltatást végző cégekből tevődik össze, 40%-a pedig gyártó-összeszerelő cégekből kerül ki. Az utóbbi 5 évben nem tapasztaltunk változást ebben az arányban. Ami az e-kereskedelmet illeti, Magyarországon kevésbé vannak jelen tömegével webáruház elosztó/kiszolgáló központok, ezek inkább Lengyelországban és Csehországban találhatók meg a mi portfoliónkban.
- Általában kérdezem: Melyek a legfontosabb trendek az ipari ingatlanok piacán?
- Gyakran egy évtizednyi adat elegendő csak ahhoz, hogy hosszabb távú trendeket azonosítsunk, különösen gazdasági vagy társadalmi folyamatok esetében. Azt viszont látjuk, hogy 2022 óta az energia árazása felértékelődött és egyre nagyobb hangsúly kerül arra, hogy minősített zöld energiát szerezzenek be ügyfeleink. A napenergia hasznosítása, az elektromos autók töltése és a karbonsemlegesség mára mindennapi témák ügyfeleinkkel. Mivel sok nemzetközi cég elkötelezte magát, hogy a közeli jövőben csökkenteni fogja a karbonlábnyomát, ezek is látványosan meg fognak mutatkozni a piacon a következő két évben.
- Milyen volt az idei évük?
- 2024-ben is rendkívül sok érdekes tárgyalásban vettünk részt, izgalmas műszaki fejlesztésekről egyeztettünk ügyfeleinkkel. Ezek alapján az idei év legfőbb tanulsága az a komplex műszaki felméréseken alapuló eredmény, hogy egy alig pár éve épült, kiemelten magas sztenderdekkel rendelkező épületünk mindösszesen kb. 20%-kal energiahatékonyabb egy húsz éves épületünkkel összehasonlítva. Természetesen a felhasználói szokások is nagyban tudják ezt az eredményt befolyásolni. Ahogy mondani szoktuk, a legzöldebb és legolcsóbb energia a fel nem használt energia.
- Gyakran hallani, miszerint csak egy új épület lehet energiahatékony. Egyet ért ezzel?
- Tudjuk, hogy ez nem így van. Jelenleg is tervezünk olyan komplex épületátalakítást, mellyel karbonsemlegessé és energiahatékonyabbá teszünk egy közel 20 éves épületet.
- Hol látja Prologist mondjuk 5 év múlva?
- Stratégiánkban továbbra is követni fogjuk a piaci dinamikát és az ügyfeleink igényeit. Ezek fogják meghatározni, milyen irányú fejlesztéseket, akvizíciókat végzünk. Emellett szeretném kiemelni, hogy portfoliónkban „A” kategóriás épületek vannak, amelyeket a jövőre készítünk fel azzal is, hogy bevételeink 10%-át minden évben állagmegőrzésére, korszerűsítésre költjük.
Raktarkereso.info