Emellett a bérlői igények jelentős változásáról, az ESG szerepéről és a PARKlife kezdeményezésükről beszélgettünk.

- Hogyan alakult a piac eddig, ebben az évben? Sokáig ez volt a legegészségesebb szegmens (Retail, office, ipari ingatlan közül), de most mintha itt is lassulást látnánk.

- Jelenleg a piacot meghatározó ciklus nem felívelő, de nincs olyan tényező, amely megkérdőjelezné az ipari, logisztikai szegmens egészségességét – a spekulatív fejlesztések előtti kihívásokat a kereslet alakulása fogja dominálni, míg a már bérbeadott területeken a költségérzékenység és a fenntarthatóság a legnagyobb kihívás. Az üzemeltetés tekintetében meghatározó a szolgáltatási árindex két számjegy közeli alakulása, ezáltal az üzemeltetési szolgáltatások árának növekedése. Ebben a környezetben hatalmas érték az ügyfeleink számára elérhető fix üzemeltetési költségstruktúra, amely a bérleti időszak egészében lehetővé teszi a meglepetésektől mentes tervezést.

- Mi dominál, az ipari tevékenység vagy a klasszikus logisztika? Bérbeadói szemmel nézve mi az egészséges mix?

- Az utóbbi éveket elsősorban az ipari nagyberuházások kiszolgálása határozta meg, ugyanakkor óvatos optimista várakozás övezi a gazdaság általános élénkülését, amely a logisztikai piac fellendüléséhez vezethet: az Európai Bizottság jövőre 3,5%-os gazdasági növekedést, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank pedig 3,3%-os növekedést prognosztizál. Az egészséges mix nem az iparági érintettségen múlik elsősorban, hanem a terület bérlőknek nyújtott széles értelemben vett szolgáltatás rendszerén, amelyhez a bérbeadó a jól megválasztott lokációval, a bérlői igényekre koncentráló vagyonkezelői szemlélettel és értékálló üzemeltetési szolgáltatásokkal tud reagálni. Így járulunk hozzá egy jobb munkahely létrejöttéhez és a munkaerő megtartásának fejlődéséhez.

- Hogyan változott/változik a bérlők igénye?

- Óriási változáson mentek át az elvárások az utóbbi 10 évben mind a logisztikai parkokkal, mint műszaki létesítményekkel szemben, mind pedig az elvárt szolgáltatás-színvonalat illetően. Az infrastrukturális üzemeltetést felváltotta az ökoszisztéma kezelése. Nem elég csak a megelőző karbantartásokat megszervezni, képben kell lennünk az energiaárakkal, a fenntarthatósági célokkal, a közműkapacitásokkal és kezelni a gyorsan változó árakat. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy ne csak munkahelyek legyenek parkjainkban, hanem a legjobb hely legyünk, ahova az emberek dolgozni jönnek ebben az iparágban. Nem csak eseményeinkre, családi napjainkra és a 10 éves focikupa sorozatunkra vagyunk büszkék, hanem arra is, hogy ezeket a rendezvényeket saját létesítményeinkben tartjuk, amelyek egyébként egész évben a bérlői közösségünk rendelkezésére állnak. A munkaerő egyre drágább és ritkább az ipari, logisztikai területen és így ezek a plusz, vagy mondhatjuk „kényelmi” szolgáltatások egyre inkább felértékelődnek a munkahelymegtartó képesség tekintetében.  

- Mit gondol, miként hat az ESG a piacra?

- A nagyobb nemzetközi cégek részéről nagyon erős ez az igény, itt már az esetek többségében jól kidolgozott célokkal és követelményrendszerekkel találkozunk, a KKV-k tekintetében viszont nem jellemző még ez a látásmód. Az „E” megoldások egyre keresettebbek például a fűtési rendszerek dekarabonizációját, vagy zöld áram beszerzést illetően, de az esetek döntő többségében egyelőre bérlői tervek maradnak a költségek megismerését követően. Mi ingatlan tulajdonosként három területre koncentrálunk jelenleg: a fenntartható üzemeltetésre, elektromobilitásra és a fenntarthatósági célú finanszírozási megoldásokra az Essentials platformunkon keresztül. 2025-ben minden parkunkban kiterjedt e-töltőhálózatot hozunk létre, valamint bővítjük az elérhető LED és hőszivattyús lehetőségeinket, amelyek könnyen beilleszthetőek bármilyen ESG stratégiába.  

- Mi a jelentősége a "logisztikai park" címnek?

- A Nemzetgazdasági Minisztérium által létrehozott logisztikai park cím elnyerése bizonyítja a létesítmény megfelelőségét, valamint a jövőben lehetőséget biztosíthat, hogy a cím birtokosa a jogszabályokban vagy pályázati rendszerekben megfogalmazott támogatásra, kedvezményre pályázhasson. Természetesen ezen forrásoktól függetlenül elkötelezettek vagyunk PARKlife kezdeményezésünk mellett, amely jól illeszkedik az ESG stratégia „E” és „S” részéhez egyaránt. Ennek lényege, hogy hozzájáruljunk partnereink életminőségének javításához, és segítsük ügyfeleinket a munkavállalói toborzásban és megtartásában. PARKlife kezdeményezésünk magában foglal közösségi tereket, kiterjedt zöldterületeket, sportlétesítményeket és egyéb olyan funkciókat, például grillező helyeket, amelyek bármikor jó helyszínei lehetnek bérlői rendezvényeknek, vagy munka utáni dolgozói kikapcsolódásnak és hozzájárulnak a munkavállalók szociális jólétéhez.

 

Raktarkereso.info