3,9 Mrd eurós tranzakciós összértékkel 2020 első negyedéve nagyon jó eredményeket hozott, bár több tranzakció még 2019-ből csúszott át erre az időszakra. A teljes összérték 86%-át két ország, Lengyelország és Csehország adták.
A szállodapiacot, illetve a kiskereskedelmi piacot érintették a legérzékenyebben a kialakult kijárási korlátozások, de mindkét szektorban ennek ellenére erős aktivitást vártak.
“A vevőkhöz hasonlóan az eladók is dönthetnek úgy, hogy a helyzet tisztázódásáig visszafogják az értékesítési tevékenységüket. Emellett a saját tulajdonú ingatlanban működő cégek megfontolhatják az eladás-visszabérlés lehetőségét annak érdekében, hogy a működéshez szükséges tőkét tudjanak bevonni. További finanszírozási lehetőség lehet az állami hátterű támogatott hitelek vagy az alternatív banki finanszírozás, mely lehetséges, hogy korlátozásokba ütközne a vonzó kamatok ellenére.” - mondta Kevin Turpin, a Colliers International regionális piackutatási igazgatója.
Piaci és árazási kilátások
Sok, a Q1-ben lezárult tranzakció a járvány kitörésekor már előrehaladott állapotban volt, így ezek nem adnak pontos választ ezekre a kérdésekre, hiszen a jelenlegi helyzet meglehetősen egyedi, és a korábbi válságoktól eltérő. A tulajdonosok figyelemmel kísérik a kockázati tényezőket kiemelten a már megkötött szerződéseikre és az ezeket érintő állami intézkedésekre, amelyek befolyásolhatják a bérleti díjakból származó bevételeket.
Bármilyen újra árazásra vonatkozó észrevétel még túl korai lenne a konkrét piaci evidenciák hiányában, továbbá a különböző szektorokat befolyásoló különböző körülmények letisztulása nélkül. Az azonban látható, hogy néhány (például a kiskereskedelmi vagy idegenforgalmi) szektor érintettsége jelentős a jelenlegi krízisben a többi szektorhoz képest, és a 2019 Q4-es árazások ma már nem feltétlenül alkalmazhatók.
Ez természetesen csak kiegészítése a már korábban is jelen lévő, pl. az e-kereskedelem növekedési trendjének és a megváltozó fogyasztási szokásoknak köszönhető kihívásoknak az kiskereskedelemi szektor esetében. Azonban növekvő aktivitást várunk a logisztikai piacon és ennek következtében hosszútávon akár értéknövekedéssel is lehet kalkulálni.
Minden piaci szereplő érdekében is bízunk abban, hogy a koronavírus görbék ellaposodásával kapcsolatos pozitív hírek folytatódnak, és ennek köszönhetően mielőbb kitisztul majd a kép.
Colliers International