Az ESTON Market Reportban közöltek szerint a január-júniusi időszakban több mint négyszer annyi új iroda és logisztikai ingatlan került piacra, mint egy évvel korábban. Szintén jelentősen, csaknem 40%-kal több ingatlanbefektetés zárult sikerrel az év első hat havában mint 2019 első felében; a tranzakciók több mint háromnegyedét az iroda és a logisztikai piacon regisztrálták. A raktáringatlanok iránti bérlői kereslet is nagyot nőtt (közel 50%-ot); az ellátási láncok megerősítése iránti igény, az e-kereskedelem dinamikus bővülése és az új logisztikai megrendelések egyaránt növelték a keresletet.
Komolyabb (38%-os) visszaesést mutatott ugyanakkor a bérirodák iránti igény, melynek hatására a 2012. óta fokozatosan csökkenő üresedési mutató ismét emelkedni kezdett. Szintén nagy ütést kapott a turizmus és a vendéglátás: a KSH adatai szerint 2020. január–májusban a kereskedelmi szálláshelyek 56%-kal kevesebb (4,4 millió) vendégéjszakát regisztráltak az előző év azonos időszakához képest, összes bruttó árbevételük pedig folyó áron 53%-kal csökkent (87 milliárd forintra).
Salamon Adorján, az ESTON International Zrt. vezérigazgatója szerint „Mozgalmas időszakot élünk, hiszen a gazdasági vállalkozások életében jelentős változás következett be szinte egyik napról a másikra, és a most tapasztalt válságból való kilábalás körülményei továbbra is homályosak. Az ingatlanpiac szempontjából nem mondanám kilátástalannak a helyzetet, inkább úgy gondolom, hogy a gyors helyzetfelismerés, a rugalmasság és az erőforrások okos felhasználása a kulcs a negatív hatások kivédésekor.” A cégvezető elmondása alapján a kereskedelmi ingatlanpiac fő szektorait eltérő mértékben és más-más időintervallumra vonatkozóan érinti a járványhelyzet, és nagy vonalakban minden területen ez a hatás fogja meghatározni az idei év teljesítményét. „A bérirodák vonatkozásában az év végéig romló keresleti adatokra, és tovább emelkedő üresedésre számítok. Fontos hangsúlyozni, hogy a megfelelő bérlői összetétellel rendelkező prémium irodaházak várhatóan nem sínylik meg a válságot, emellett a jelentősebb üresedéssel bíró ingatlanoknál érdemes lehet megfontolni a korábban talán már tervezett felújítások, átalakítások előrehozását.” Salamon Adorján hozzátette: „Az idei év nyertese a logisztikai piac lehet, ahol visszajelzéseink szerint alig lehet kielégíteni a felmerülő bérlői igényeket. Ez a részpiac továbbra is koncentrált, mind földrajzilag, mind tulajdoni helyzet szerint, hiszen tíznél kevesebb bérbeadó kezében összpontosul az állomány több mint 60%-a; ugyanakkor a fejlesztők jelentős tartalékterületekkel rendelkeznek, ahol az új építkezések további, kiegyensúlyozott növekedésnek adnak teret.” A befektetési ügyletekre vonatkozóan a szakember kifejtette: „Bár az első félév tranzakciós adatai kedvezőek, várakozásaink szerint a likviditásbőség ellenére sem közelítjük meg az előző év ingatlanbefektetési volumenét. A folyamatban lévő tárgyalások alapján idén is átlépjük az egymilliárd eurós küszöböt, de az elmúlt három év 1,8 milliárdos átlaga nem látszik reális célnak.”
Eston