• A korábbi júniusokkal összevetve az idei érték alulmúlja a hosszú távú júniusi átlagot (52,5), és nem éri el az elmúlt három év átlagát (54,5).
• A felmérésben vizsgált részindexek emelkedtek májushoz képest, ennek mértéke hat esetben érte el az 5 százalékpontot.
• A foglalkoztatottságindex értéke 50,0 pont alatt maradt ebben a hónapban, hetedik alkalommal egy hónap bővülés után. Ezt a szűkülést megelőzően utoljára 2019 októberben volt 50,0 pont alatt az index, ami az azt megelőző fél évben folyamatosan 50,0 pont körül ingadozott.
A Beszerzési Menedzser Index júniusban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 47,0. Ez alapján a válaszadók az előző hónaphoz képest továbbra is kedvezőtlen folyamatokról számoltak be, bár lényegesen enyhébb mértékben. Februárban már néhány válaszadónál érződött a koronavírus-járvány hatása, ami márciusban kibontakozott, és áprilisban erőteljesen meghatározta a mindennapokat, a májusi enyhítésekkel párhuzamosan ugyanakkor a szűkülés üteme lassult és ez a trend júniusban is megmaradt. A BMI üteme még mindig szűkülést mutat, és továbbra is 50,0 pont alatt maradt. A 2020 június havi index nagyobb ugyan a májusi (40,7) értéknél, de így is a valaha volt legalacsonyabb júniusi érték. A korábbi legalacsonyabb júniusi értéket 2009-ben mértük a pénzügyi válsággal kapcsolatban (47,2). Június összességében átlag alatti hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a júniusoké 52,5). Az elmúlt három évben a júniusi átlag ennél magasabb volt (54,5). Az idei érték így átlag alatti júniusi értéknek tekinthető 1995 óta.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe nőtt májusi értékéhez képest, de 50,0 pont alatt maradva a termelt mennyiség csökkenését jelzi az előző hónappal összevetve, negyedik alkalommal. A mostani érték átlag alatti, 1995 óta egyszer volt alacsonyabb az index értéke júniusban.
Az új rendelések indexe enyhébben emelkedett, de 50,0 pont alatt maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya alacsonyabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag alattinak tekinthető 1995 óta, eddig egyszer mértünk alacsonyabb júniusi értéket.
A júniusi szállítási átfutási idő hosszabb lett májushoz képest, de az ütem mérséklődött. Az index értéke az elmúlt egy évben majdnem végig 50,0 pont alatt volt. A korábbi júniusi értékeket nézve az idei a hatodik legalacsonyabb.
A vásárolt készletek indexe harminchét havi bővülés után ötödik alkalommal szűkül, enyhébb ütemben. Az idei júniusi indexérték az elmúlt évek értékei alapján átlag alatti, és a negyedik legkisebb júniusi 1996, 1998 és 2009 után.
A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónaphoz hasonlóan júniusban is csökkenésre utal, hetedik alkalommal egy havi bővülés után. Az index értéke nagyobb lett májushoz képest, de átlag alatti értéknek tekinthető, valamint a nyolcadik legalacsonyabb júniusinak.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
• A beszerzési mennyiség indexe enyhén nőtt májusi értékéhez képest, de 50,0 pont alatt maradt ötödik alkalommal negyvenkilenc hónap bővülés után, és a szűkülés üteme még erősebb. A mostani érték alulmúlja az elmúlt három év átlagát, és a második legalacsonyabb júniusi adat.
• A beszerzési árak esetében az index értéke magasabb lett, és 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez válaszadóink szerint. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően ötvenedik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a kilencedik legkisebb júniusi.
• A késztermékkészletek szintje júniusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme nagyon enyhe. A korábbi júniusi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a tizenkettedik legnagyobb 1995 óta. 2017-ben kilenc bővülő hónapot mértünk, 2018-ban hatot, 2019-ben pedig tizenegyet.
• A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt májushoz képest, de továbbra is 50,0 pont alatt maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően az index öt hónapja jelezte az import mennyiségének növekedését egy havi szűkülést követően, ennek lett most vége negyedik hónapja. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamatról beszélhetünk. Az index értéke ez esetben is nőtt az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont alatt maradva jelzi az export mennyiségének szűkülését negyedik hónapja. Az elmúlt öt év 2014 december, 2015 július és 2019 október kivételével növekedést hozott.
• Ebben a hónapban akkumulátorok, elektronikai alkatrészek, elemek, integrált áramkörök és kondenzátorok kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt csőből, egészségügyi termékekből, egyszer használatos kesztyűből, kínai alapanyagokból, maszkból, pigmentből és porlasztóból. Jelentősebb árcsökkenésről acéllemez, csirke, kvarchomok, műbelek és sertés esetében számoltak be a válaszadóink.
MLBKT