A 33,9 ezer milliárd dolláros befektetési összeg csillagászati, de a létesítménygazdálkodásban, ingatlanprojektekben, valamint az építőiparban is használatos digitális dokumentáció, kommunikáció és jelentéskészítő vezető platformját Magyarországon is széleskörben forgalmazó PlanRadar nemzetközi kutatásai* szerint az ágazatban dolgozó szakemberek ennek ellenére mégis alábecsülik a digitális megoldások szerepét az ESG - megfelelőség biztosításában. Mindössze harmaduk van tisztában a korszerű technológiák alkalmazásának előnyeivel. A tendencia alól Magyarország sem kivétel, ezzel együtt a nyitottságot tekintve hazánkban bíztató, hogy az ESG-tanúsítványok kezelésében a válaszadók több mint 40 százaléka tartotta nagyszerű támogatásnak a digitalizációt. A PlanRadar ügyfélkörében végzett két felmérés második kutatási anyaga** azt is megmutatja, hogy azok a cégek, amelyek már szakítottak a hagyományos eszközökkel, jóval nagyobb arányban értékelik kedvezően a digitalizáció szerepét ezen a területen.

Az ESG jelentés a környezetvédelmi (Environmental), társadalmi (Social) és vállalatirányítási (Governance) szempontokat összefoglalva ad átfogó képet a vállalatok működéséről. Magyarországon idén januárban lépett életbe az ESG-törvény, amely fokozatosan vezeti be a jelentéstételi kötelezettséget az érintett cégek számára. A PwC nemzetközi tanácsadó cég legfrissebb adatai szerint*** az ESG-szabványoknak megfelelő beruházások értéke 2026-ra globálisan eléri a 33,9 ezer milliárd dollárt. Az is figyelemre méltó adat, hogy 5-ből 3 intézményi befektető egyértelműen úgy látja, ezek a beruházások jóval hatékonyabbak, mint azok, amelyek nem ESG-kompatibilisek. Az építőipari vállalatoknak ez világszerte, így Magyarországon is komoly lehetőség, jelentős piac, ami teret nyit a fenntartható növekedésnek.

A környezetvédelmi tanúsítvány megszerzéséhez a cégeknek energiahatékony gyakorlatokat szükséges alkalmazniuk, csökkenteniük kell a károsanyag-kibocsátásukat, hatékonyan felhasználni a természeti erőforrásokat és mérsékelniük a hulladéktermelést, valamint megőrizniük a természetes élőhelyeket.

Jelentős szakadék a digitalizált és hagyományos módszerek között

A PlanRadar két kutatásának legfontosabb tanulsága az, hogy a környezetvédelmi szempontok tekintetében nem mérik fel a digitális eszközök hatékonyságát és eredményességet.  Néhány beszédes adat a felmérésekből:

•    Az iparági szakemberek 60 százaléka van tisztában azzal, hogy a digitális eszközök használata csökkenti a papírfelhasználást, a PlanRadar ügyfelei körében ez az arány 90 százalék.

•    Az építőipari szakembereknek csupán 34%-a gondolja úgy, hogy ezek az informatikai megoldások hozzájárulnak az anyagpazarlás csökkentéséhez. Ezzel szemben a PlanRadar ügyfelei optimistábbak, 60%-uk jelentős előnyökről számol be az átdolgozás minimalizálása és az erőforrások megőrzése terén a digitális platformok használatával.

Magyarország tekintetében az építőipari szakemberek körében végzett kutatás* eredményei azt mutatják, hogy van nyitottság a gondolkodásban, ugyanakkor hasonlóan a többi országhoz, van még terepe a fejlődésnek is. Az ESG-tanúsítványok kezelésében a digitális platformok használatát a válaszadók több mint 40 százaléka tartotta nagyszerű támogatásnak, ami jóval meghaladja az átlagot és a második legmagasabb aránynak felel meg a vizsgált országok rangsorában. A nemzetközi eredményekkel összhangban a válaszadók 62%-a gondolja úgy, hogy a digitális megoldásokkal csökkenthető a papírfelhasználás, 40%-uk pedig úgy gondolja, hogy az informatikai eszközök pozitív hatással lehetnek a pazarlás csökkentésére.

„Egyes iparági vélekedésekkel ellentétben – amint az a saját kutatásainkból is kiderült– a digitális platformok jelentős előnyöket kínálnak az ESG-megfelelőség elérésében. Az eredmények azt is jól mutatják, hogy az odáig vezető utat egyszerűen is meg lehet tenni. A gondos munkával megtervezett, folyamatosan megújuló digitális platformunk, azon túl, hogy a visszajelzések alapján felhasználóbarát élményt nyújt, lehetővé teszi a csapatoknak, hogy az ESG-jelentés és a műszaki átvilágítás követelményeinek megfelelve az építkezés minden szakaszát, adatát pontosan dokumentálják, rögzítsék. A várhatóan világszerte megugró kereslet és az előrejelzésekben szereplő jelentős megtérülés miatt ez most egy komoly lehetőség az építőipari vállalatoknak arra, hogy igazítsák a gyakorlatukat és a projektjeiket az ESG-kritériumokhoz, így versenyelőnyhöz jussanak” – emelte ki a kutatási adatok és hazai tapasztalatok alapján Simon Szilárd, a PlanRadar magyarországi szakértője és szóvivője.

PlanRadar sikertényezők

Az olyan digitális platform, mint a PlanRadar legfőbb előnye az, hogy megalapozott, naprakész dokumentációval, az érintett felek, partnerek között jól működő kommunikációval, átlátható jelentéstétellel, egyszerű módon integrálják az ESG-gyakorlatokat az építési, ingatlan- és létesítménygazdálkodási műveletekbe.

A platformok által biztosított legfontosabb funkciók:

•    ESG- adatgyűjtés: Az egyes építési szakaszok részletes naplózása pontos helymegjelölési címkével ellátott fényképes bizonyítékokkal az ESG és a műszaki átvilágításhoz.

•    Automatizált jelentéskészítés: Az adatok átfogó jelentésekké alakítása az auditok, a beszállítói menedzsment, az ügyfélkommunikáció és a dokumentáció számára.

•    Hulladék és utómunka csökkentése: Hatékony dokumentáció és nyomon követés az utómunka minimalizálására, az idő- és erőforrás-megtakarítás biztosítására.

•    Kockázatcsökkentés: A kockázatok és a költségek gyors áttekintése, értékelése, a fenntartható és energiahatékony gyakorlatok alkalmazását szolgáló megalapozott döntéshozatal támogatása.

•    Biztonság és minőségellenőrzés: Ellenőrzések, QR-kódok és NFC-címkék alkalmazása a munkaterület biztonságának és minőségének javítása érdekében.

 

PlanRadar